Rower górski czy trekkingowy – który najlepiej wybrać?

Rowerowa pasja zaczyna się w mieście

Większość przygód z tym rodzajem aktywności zaczyna się od stwierdzenia, że dojazdy samochodem do pracy przestały być satysfakcjonujące. Korki potrafią skutecznie zepsuć humor, rozdrażnić i co więcej, opóźnić powrót z pracy. Rano z kolei trzeba wyjechać odpowiednio wcześnie, żeby w ogóle zdążyć na właściwą godzinę. Przełom może nastąpić w chwili, gdy sfrustrowany kierowca dostrzeże rowerzystę sprawnie przemieszczającego się wzdłuż sznurka samochodów. Choć prawdopodobnie kierowca nie będzie wiedział, na jakiej maszynie porusza się ten człowiek (Czy to rower górski? A może miejski?), może pozazdrościć mu swobody. Bodźcem do podjęcia decyzji o zmianie może być też podliczenie miesięcznego kosztu paliwa lub widoczny spadek kondycji fizycznej. A stąd już niedaleko do zatracenia się w rowerowej pasji.

Czym właściwie jest rower górski?

Rowery górskie święciły triumfy już wiele lat temu. Były wtedy obiektem pożądania wielu dzieci, a także dorosłych sportowców i amatorów. Jednak czym naprawdę jest rower górki i jakie jest jego przeznaczenie? To maszyna do zadań specjalnych. Jego bardzo charakterystyczna budowa, między innymi masywne koła czy kierownica-baranek umieszczona poniżej siodełka, służą pokonywaniu kamienistych, nierównych ścieżek. Pozycja przyjmowana na „góralu” także jest charakterystyczna, pochylona – wszak nie chodzi o niedzielny spacer i podziwianie widoków, choć górska jazda w piękne krajobrazy obfituje. MTB, czyli rowery górskie, posiadają też solidne amortyzatory, niezbędne na tak trudnej nawierzchni. Warto dodać, że jazda w takim terenie może się okazać zbyt wymagająca dla początkujących rowerzystów. Wzmacniana rama gwarantuje niezawodność roweru nawet podczas najbardziej ekstremalnych wycieczek. Ten typ roweru dostępny jest w różnych odmianach, w zależności od zamiarów kupującego. Model do lżejszej jazdy sprawdzi się na popularnych szlakach, z kolei wyposażony w świetną amortyzację model podoła eksploracjom szczególnie wymagających ścieżek.

Czym od roweru górskiego różni się trekkingowy?

Do jazdy w spokojniejszych warunkach, za to z większym bagażem idealnie nadają się z kolei rowery trekkingowe. Często posiadają one równie dobre amortyzatory, jak górale, jednak ich koła są większe, siodełko szersze, a sposób, w jaki są zaprojektowane umożliwia siedzenie w wyprostowanej pozycji. Takie rowery to „woły robocze” wśród jednośladów. Można bez obaw przewozić nimi ciężki bagaż, więc sprawdzą się podczas kilkudniowego rajdu. Ten typ roweru stanowi kompromis pomiędzy jazdą terenową a miejską – jest jednocześnie wygodny oraz przystosowany do pokonywania bardzo długich dystansów. Nie trzeba obawiać się o jego opony, ma dużą liczbę przełożeń oraz standardowo bagażnik, błotniki oraz uchwyty na bidony. Jest zaprojektowany po to, by spędzać na nim długie godziny i dojechać nim wszędzie tam, gdzie jest co zwiedzić. Wyposażenie dodatkowe w rowerach trekkingowych umożliwia wygodne przewożenie różnych przedmiotów. Należy wspomnieć też o tym, że taki rower jest zwykle bardzo ciężki – jest to naturalnym sutkiem ubocznym jego „pancernego” wyposażenia na długie wyprawy. Z pewnością jest niezawodny, jednak nieszczególnie zwrotny.

Który rower najlepiej wybrać dla siebie?

Wybór pomiędzy rowerem trekkingowym oraz górskim zależy przede wszystkim od planów kupującego. Chęć pokonywania długich dystansów z bagażem, zwiedzania, poruszania się po utwardzonych drogach i wielogodzinnej, codziennej jazdy zdecydowanie przemawia za wyborem roweru trekkingowego. Co więcej, po powrocie z wyprawy można go używać także w mieście – świetnie sprawdzi się do wożenia ciężkich toreb z zakupami, jednak ze względu na wagę lepiej nie wnosić go codziennie na piętro w bloku. Będzie za to niezawodnym kompanem podczas wypraw i pozwoli dojechać niemal wszędzie, z wyjątkiem ekstremalnych tras i szczytów, które o wiele wygodniej zdobywa się na rowerze górskim.

Rower MTB to z kolei świetny wybór dla fanów adrenaliny, szybkiej jazdy i trudnego terenu. Nie można spodziewać się po nim nadzwyczajnego komfortu jazdy, ponieważ nie jest to jego przeznaczeniem – jednak dobry model zapewni komfort na tyle, na ile jest to w ogóle możliwe na drodze pokrytej kamieniami i pełnej ostrych podjazdów. Rowery górskie nie należą z pewnością do rowerów wycieczkowych dla spokojnych cyklistów, w tym celu o wiele lepiej sprawdzi się rower trekkingowy. Za to nie ma lepszego wyboru niż góral, gdy marzy się o podziwianiu przyrody i niezdobytych górskich trenów z siodełka.

Marek Swatek

Pasjonata fitnessu i wszystkiego co jest z tym związane. Dodatkowo połączyłem pasję z przyjemnością i prowadzę agencję reklamową, która specjalizuje się w pozycjonowaniu stron o tematyce sportu. Zapraszamy do odwiedzenia strony http://www.extraseo.pl

Moje inne wpisy - Moja strona

Znajdziesz mnie na:
FacebookGoogle Plus